Kdo by dnes četl kroniky, z nichž se zvedá prach, vane zápach hlíny a vylézá červ, jenž vrtá v lebce nebožtíků? A kdo má čas je psáti? Jděte mi k šípku s hnidopišskou prací, při níž si pisatel vyvrací prst a čtenář oko! Avšak peprný příběh, v němž tepe krev, zní zvon a ženské piští??! Lidi, lidi, lidi, lidi!
Kdo má uši k poslouchání, kdo má oči ke koukání, kdo má srdce k milování..., vy všichni, co se po tomhle světě trmácíte se mnou: Popřejte na chvíli místa bláznivinám, kterým se říká OBRAZY Z DĚJIN NÁRODA ČESKÉHO. Díl prvý:
Věrná vypravování o životě, skutcích válečných i duchu vzdělanosti jak je sepsal Vladislav Vančura a na divadlo za pomoci loutek převedl Luděk Richter.
Inscenace přináší nejen překrásný, vznešený jazyk "knížete české literatury", ale v autorových stopách seznamuje diváka i s duchem, nejdůležitějšími příběhy a hlavními postavami našich nejstarších dějin: knížetem Samem, Mojmírem, Rastislavem, Svatoplukem, Konstantinem a Metodějem, Václavem a Boleslavem, Vojtěchem... Prvá část zahrnuje kapitoly Stará vlast, Říše Samova, Říše velkomoravská, Vznik českého státu a novelu Kosmas.
Napsal Vladislav Vančura, scénář, režii a scénografii vytvořil a hraje Luděk Richter, spolupráce Věra Čížkovská. Inscenaci podpořil Magistrát hlavního města Prahy.
Inscenace je vhodná pro mládež od 14 let. Potřebný hrací prostor je asi 4 x 3 metry, pokud možno na vyvýšeném místě (ne vyšším než 50 cm) v divadelních klubech a sálcích, případně i ve třídách; možné je hrát i venku na dvorku, v zahradě či na náměstí - najde-li se klidnější koutek a vytrvalý divák. Maximální počet diváků je 150. Představení trvá 45 minut.